2016 Photo Gallery

2015 Ceremony Video2015 Photo Gallery

2014 Ceremony Video / 2014 Photo Gallery

The University of Delaware Athletics Hall of Fame was established in 1997 to salute outstanding athletes, coaches, and administrators who have contributed to UD's athletic tradition of excellence.

At the Hall of Fame's first induction ceremony, then President David P. Roselle told honorees and their guests, "In the truest sense today, while we are singling out 10 individuals to honor for their unique contributions to Delaware, we also are celebrating the tradition and heritage so much a part of UD athletics. The University is known and respected for its commitment to scholastic excellence in combination with athletic performance-- a winning combination for Delaware."

To nominate a former Blue Hen athlete or coach for the UD Athletics Hall of Fame, contact the UD Athletics Media Relations Office by calling 302-831-8007 or by email at athletics@udel.edu.

To be eligible for induction during the current year's class, nominations must be received no later than April 1 of that year.

Plaques for all inductees to the UD Athletics Hall of Fame are displayed in the main lobby of the new addition to the Bob Carpenter Center.

1997 Inductees 1998 Inductees 1999 Inductees 2000 Inductees 2001 Inductees 2002 Inductees 2003 Inductees
2004 Inductees 2005 Inductees 2006 Inductees 2007 Inductees 2008 Inductees 2009 Inductees 2010 Inductees
2011 Inductees 2012 Inductees  2013 Inductees 2014 Inductees 2015 Inductees 2016 Inductees

All Inductees

A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L / M / N / O / P / R / S / T / U / V / W / Z

  • Bev Angulo (Women's Swimming), Inducted in 2004
  • Bill Armstrong (Football), 2014
  • Brian August (Baseball), 2016
  • Stephanie Barry (Volleyball), 2015
  • Lauren Baugher (Field Hockey, Women's Lacrosse, Softball), 2003
  • Nate Beasley (Football), 2011
  • Mike Biggs (Men's Soccer), 2009
  • Paul Billy (Wrestling Head Coach, Men's Lacrosse Head Coach Football Assistant Coach), 2011
  • Aggie Bixler (Field Hockey Coach), 2012
  • Hugh Bogovich (Football, Baseball), 2000
  • Darrell Booker (Football, Baseball), 2001
  • Mike Bourne (Men's Golf), 2011
  • Ange Bradley (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2005
  • Mike Brey (Men's Basketball Head Coach), 2007
  • Donna Brockson (Women's Swimming), 2007
  • Anne Brooking (Field Hockey, Women's Lacrosse), 1997
  • Daryl Brown (Football), 2003
  • Mike Brown (Football, Men's Track & Field), 1998
  • Scott Brunner (Football), 2004
  • Nari Bush (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2001
  • Jodi Byrd (Field Hockey), 2009
  • Jody Campbell (Women's Cross Country/Track & Field), 2002
  • Bob Carpenter Jr. (Trustee), 1997
  • Mary Carr (Women's Swimming), 2013
  • Candy Cashell (Women's Track & Field, Women's Basketball), 2006
  • Kelly Cawley (Field Hockey), 2010
  • Elbert Chance (Publicist, Historian, Announcer), 2001
  • Taurence Chisholm, Men's Basketball, 2014
  • Nate Cloud (Men's Basketball, Baseball), 2002
  • Billy Cole (Football, Men's Basketball, Baseball), 2004
  • Wade Coleman (Men's Track & Field), 2010
  • Alex Coles (Men's Basketball, Track & Field), 2004
  • Karen Conlin (Women's Basketball), 2014
  • Eddie Conti (Football, Men's Track & Field), 2012
  • Sarah Cowles (Women's Cross Country/Track & Field), 2012
  • Skip Crawford (Men's Basketball), 2012
  • Omar Cuff (Football), 2015
  • Sue Daddona (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2006
  • Nancy Davis (Women's Swimming), 2006
  • John DeLuca (Football, Athletic Council), 1998
  • Dave DeWalt (Wrestling), 2003
  • Curtis Dickson (Men's Lacrosse), 2016
  • Ken Dill (Men's Tennis, Men's Basketball), 2015
  • Anthony DiMarzo (Men's Lacrosse), 2008
  • Tom DiMuzio (Football), 2013
  • Gerald "Doc" Doherty (Football, Baseball), 1998
  • Renee DuFlon (Volleyball), 2012
  • Scotty Duncan (Football, Men's Basketball, Baseball, Golf Head Coach, Football Assistant Coach, Athletic Director), 1998
  • Spencer Dunkley (Men's Basketball), 2006
  • Jamin Elliott (Football, Men's Track & Field), 2014
  • Karen Emas (Women's Lacrosse), 1997
  • Bruce Fad (Football, Baseball), 2015
  • Alison Farrance (Women's Track & Field), 2008
  • Jim Fischer (Men's Cross Country/Track & Field Head Coach; Women's Cross Country Head Coach), 2016
  • Joe Flacco (Football), 2016
  • Jimmy Flynn (Football, Men's Track & Field, Football Assistant Coach, Track & Field Head Coach), 2006
  • Megan Fortunato (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2012
  • Patty Freeman (Softball), 2009
  • Fred Freibott (Men's Swimming), 2013
  • Rich Gannon (Football), 2005
  • Sarah Gause (Women's Basketball, Women's Track & Field), 2015
  • Leah Geib (Field Hockey), 2015
  • Bill Gerow (Men's Track & Field, Men's Soccer, Men's Basketball), 2001
  • John Grant (Men's Lacrosse), 2005
  • Dallas Green (Baseball, Men's Basketball), 1998
  • Bauduy Grier (Men's Diving, Men's Track & Field), 2002
  • Chuck Hall (Football), 1997
  • Keith Handling (Athletic Trainer), 2014
  • Bob Hannah (Baseball Head Coach), 2003
  • Beth Hatt (Women's Soccer), 2009
  • Conway Hayman (Football), 1999
  • Melissa Hefner (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2011
  • Mickey Heinecken (Football, Men's Lacrosse, Football Assistant Coach, Men's Lacrosse Head Coach), 2016
  • Mary Ann Hitchens (Athlete, Field Hockey Head Coach, Women's Basketball Head Coach, Athletic Director), 1999
  • "Ace" Hoffstein (Men's Basketball, Men's Soccer, Baseball), 2006
  • Carl-Olaf Homen (Men's Cross Country, Men's Track & Field), 2001
  • Bob Hooper (Football, Baseball), 2012
  • Lori Howard (Women's Basketball), 2001
  • Sharon Howett (Women's Basketball, Women's Tennis), 2000
  • Annie Igo (Women's Basketball), 2011
  • Kim Jackson (Women's Lacrosse), 2006
  • Cindy Johnson (Women's Basketball), 2008
  • Dennis Johnson (Football), 2000
  • Mary Pat Johnson (Women's Swimming), 1999
  • Dionne Jones (Women's Track & Field), 2005
  • Dr. Janice Jordan Coleman (Administrator/Academic Advisor), 2004
  • Gardy Kahoe (Football), 2008
  • Bob Kelley (Radio Announcer), 2002
  • Dr. Barbara Kelly (Administrator), 2005
  • Ted Kempski (Football, Football Coach), 2015
  • Loren Kline (Men's Soccer Coach; Wrestling Assistant Coach), 2010
  • Audie Kujala (Softball, Field Hockey, Softball Head Coach), 1998
  • Erica LaBar (Field Hockey), 2016
  • Joe Lank (Football, Baseball, Men's Track & Field), 2015
  • Gregg Larson (Football, Wrestling), 2013
  • Brenda Lear (Field Hockey, Women's Lacrosse)
  • Laura LeRoy Travis (Women's Tennis, Men's/Women's Tennis Head Coach), 2001
  • Clyde Louth (Men's Basketball, Men's Track & Filed, Men's Cross Country), 2014
  • Ken Luck (Men's Basketball, Men's Track & Field), 1997
  • Tiara Malcom (Women's Basketball), 2012
  • Ed Maley (Football, Football Assistant Coach, Men's Lacrosse Head Coach, Athletics Administrator, Assistant Professor), 2016
  • Beth Manley (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2002
  • Lee Martin (Men's Swimming), 2006
  • Winnie Mayer (Football, Baseball), 1997
  • Ed McCreary (Men's Track & Field), 2004
  • Colleen McNamara (Women's Basketball), 2003
  • Missy Meharg (Field Hockey, Women's Lacrosse), 1998
  • Kevin Mench (Baseball), 2005
  • Oscar Mestre (Men's Golf), 2001
  • Carol Miller (Field Hockey, Women's Track & Field, Field Hockey Head Coach), 2001
  • Don Miller (Football, Men's Basketball), 2006
  • Sam Miller (Football), 2013
  • Kim Mitchell (Women's Cross Country/Track & Field), 2010
  • Ed Mongan (Men's Track & Field), 2007
  • Bill Murray (Football Head Coach, Athletic Director), 1997
  • Mark Murray (Men's Basketball), 2011
  • Al Neiger (Baseball), 2008
  • David Nelson (Football Head Coach, Athletic Director, PEAR Dean), 1997
  • Kristi O'Connell (Softball), 2011
  • Herb Orensky (Football, Baseball), 2014
  • Sarah Peffer (Women's Swimming), 2014
  • Mike Pegues (Men's Basketball), 2007
  • Joyce Perry (Women's Basketball, Tennis, Field Hockey, Women's Basketball Head Coach), 2004
  • Paula Petrie (Women's Basketball, Field Hockey, Softball), 2007
  • Elaine Pomian (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2013
  • Randy Powers (Men's Lacrosse), 1999
  • Joe Purzycki (Football, Football Assistant Coach), 2014
  • Harry Rawstrom (Men's Swimming & Men's Lacrosse Head Coach), 1999
  • Tubby Raymond (Football Head Coach, Baseball Head Coach), 2002
  • Mike Renna (Football), 2008
  • Bill Reybold (Men's Cross Country/Track & Field, Men's Swimming), 2007
  • Jennifer Riley (Women's Basketball), 2007
  • Jennifer Rinnander (Women's Lacrosse, Field Hockey), 2014
  • Milt Roberts (Men's Lacrosse Head Coach), 2000
  • Emily Rome (Volleyball), 2010
  • Fred Rullo (Benefactor, Football, Baseball), 2013
  • Dr. Roy "Doc" Rylander (Athletic Trainer, Men's Tennis Coach), 1998
  • Mary Schilly (Women's Track & Field, Field Hockey), 2004
  • Joan Schimpf (Field Hockey, Softball), 2005
  • Linda Schmidt (Field Hockey, Women's Lacrosse), 2004
  • George Schmitt (Football), 2015
  • Steve Shaw (Men's Lacrosse), 2015
  • David Sheppard (Men's Track & Field), 2002
  • Jim Sherman (Baseball, Baseball Head Coach), 2009
  • Liza Shoemaker (Women's Lacrosse), 2008
  • Alex Smith (Men's Lacrosse), 2012
  • Greg Smith (Men's Basketball), 2010
  • Janet Smith (Women's Lacrosse Head Coach, Field Hockey Assisant Coach), 1997
  • Jim Smith (Men's Basketball, Baseball), 2011
  • Tyechia Smith (Women's Track & Field), 2016
  • Tyresa Smith (Women's Basketball), 2013
  • Sue Sowter Stauffer (Volleyball, Women's Basketball, Softball, Volleyball Head/Assistant Coach), 2007
  • Tony Stalloni (Football), 2003
  • Dr. Ken Steers (Men's Cross Country/Track & Field Head Coach), 2002
  • Steve Steinwedel (Men's Basketball Coach), 2008
  • Diane Stetina (Women's Basketball, Volleyball), 2016
  • Ivory Sully (Football), 2009
  • Don Swan (Men's Lacrosse), 2000
  • Dave Sysko (Men's Basketball), 2006
  • Ace Taylor (Football, Men's Basketball, Baseball, Men's Soccer),1997
  • Steve Taylor (Baseball), 1999
  • Ed Thompson (Football, Men's Basketball, Baseball), 2001
  • Harold "Buck" Thompson (Football), 1999
  • Carol Thomson-Slowik (Women's Track & Field), 2000
  • Tony Toto (Football), 2010
  • Jeff Trout (Baseball), 2012
  • Julie Van Deusen (Women's Diving), 2012
  • Bill Vergantino (Football), 2010
  • Barbara Viera (Volleyball, & Field Hockey Head Coach), 2003
  • Ron Watson (Men's Golf, Men's Track & Field, Men's Basketball), 2009
  • Colleen Walsh (Volleyball), 2016
  • Dave Whitcraft (Men's Soccer), 2002
  • Sharon Wilkie (Field Hockey, Women's Track & Field), 2002
  • Anne Wilkinson (Women's Lacrosse, Field Hockey), 2000
  • Vic Willis (Baseball, Baseball Head Coach), 2003
  • Irvin "Whiz" Wisniewski (Men's Basketball Head Coach, Men's Golf Head Coach, Football Assistant Coach), 2000
  • David Yates (Baseball), 2013