2009-10 Women's Indoor Track & Field Honors 

Cristine Marquez
UD Alumni Association Team Most Valuable Player Award
NCAA Provisional Qualifier (dnc, 400m)
All-East (200m; 400m; 4 x 400m Relay)
ECAC Qualifier (3rd, 400m; 6th, 200m; 6th, 4 x 400m Relay)
Great Dane Invitational Champion (4 x 400m Relay)
Thomson Invitational Champion (400m, 4 x 400m Relay)
Top New Balance Invitational Finisher (2nd, 200m)
Army ROTC Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Feb. 7; Mar. 7)
Lafayette/Rider Invitational Champion (400m; 4 x 400m Relay)
Princeton Invitational Champion (200m)

Vicky Caruso
All-East (200m; 400m; 4 x 400m Relay)
ECAC Qualifier (6th, 4 x 400m Relay; 7th, 200m; 9th, 400m)
Delaware Invitational Champion (4 x 400m relay; 60m; 200m)
Army ROTC Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Jan. 10)
Great Dane Invitational Champion (4 x 400m Relay)
Thomson Invitational Champion (60m, 200m, 4 x 400m Relay)
Lafayette/Rider Invitational Champion (200m; 4 x 400m Relay)
Princeton Invitational Champion (55m, 400m)

Asia Hollis
All-East (4 x 400m Relay)
ECAC Qualifier (6th, 4 x 400m Relay)
Delaware Invitational Champion (4 x 400m relay)
Thomson Invitational Champion (4 x 400m Relay)
Top Penn State Open Finisher (5th, DMR)
John Covert Classic Champion (55m; 400m)
Lafayette/Rider Invitational Champion (200m; 4 x 400m Relay)

Kristi Cox
All-East (4 x 400m Relay)
ECAC Qualifier (6th, 4 x 400m Relay)
Delaware Invitational Champion (4 x 400m relay)
Great Dane Invitational Champion (4 x 400m Relay)
Thomson Invitational Champion (4 x 400m Relay)
Lafayette/Rider Invitational Champion (200m; 4 x 400m Relay)

Laura Chirico
ECAC Qualifier (12th, pole vault)
Delaware Invitational Champion (pole vault)
Gotham Cup Champion (pole vault)
John Covert Classic Champion (pole vault)
Thomson Invitational Champion (pole vault)

Nijah Dupiche
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 400m Relay)
Delaware Invitational Champion (4 x 400m relay; 400m)
Great Dane Invitational Champion (4 x 400m Relay)

Amanda Marshall
ECAC Qualifier (dnc , weight throw)
Delaware Invitational Champion (shot put; weight throw)
John Covert Classic Champion (weight throw)

Briana Gray
Pyrah Invitational Champion (high jump)
Princeton Invitational Champion (high jump)

Kellyn Wright
Top Penn State Open Finisher (5th, DMR)
John Covert Classic Champion (800m)
Top Keogh/Haverford Invitational Finisher (4th, 800m)
UD Team Sportsmanship Award

Yesenia Boynton
Top Penn State Open Finisher (5th, DMR)

Karen Mandrachia
Top Penn State Open Finisher (5th, DMR)
John Covert Classic Champion (mile)
Thomson Invitational Champion (1,000m)
Lafayette/Rider Invitational Champion (1,000m)
ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-American nominee

Katy Deinert
John Covert Classic Champion (5,000m)

Jessie Ermak
ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-American nominee

Lexi Ambrogi
ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-American nominee

Jillian Seamon
ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-American nominee