2003 Women's Outdoor Track & Field Honors 

Daniella Price
Top Navy Invitational Finisher (2nd, 100m; 2nd 4 x100m relay)
Colonial Athletic Association Top 3 Finisher (3rd, 100m hurdles)
ECAC Qualifier (17th place, 4 x 400m relay)
Jim Thorpe/Penn State Meet Champion (4x100m relay)
Top Tuppeny Twilight Meet Finisher (2nd, 100m)

Tyechia Smith
Top Navy Invitational Finisher (2nd, 200m; 2nd, 4x100m relay)
ECAC Qualifier (17th place, 4 x 400m relay)
Verizon/CoSIDA Academic All-American nominee
Jim Thorpe/Penn State Meet Champion (400m; 4 x 100m relay)

Elizabeth Russell
Top Navy Invitational Finisher (2nd, 4x100m relay)
ECAC Qualifier (4 x 100m relay)

Kristen Frustillo
Top Navy Invitational Finisher (2nd, 4x100m relay)
ECAC Qualifier (4 x 100m relay)

Erin Gemmill
Monmouth Season Opener Champion (1,500m)
Delaware Invitational #1 Champion (800m, 1,500m)
Delaware Invitational #2 Champion (1,500m)
Verizon/CoSIDA District II Track and Field/Cross Country All-Academic 1st team
Jim Thorpe/Penn State Meet Champion (4x100m relay)
ECAC Qualifier (17th place, 4 x 400m relay)
UD Alumni Association Team Most Valuable Player Award

Reagan Hastings
Monmouth Season Opener Champion (Pole Vault)

Christine Kowalchuk
Top Colonial Relays Finisher (3rd in javelin)
Delaware Invitational #1 Champion (javelin)
Colonial Athletic Association Championship Runner-up (javelin)
Top Tuppeny Twilight Meet Finisher (2nd, javelin)
ECAC Qualifier (15th place, javelin)

Jessica Urbonas
Delaware Invitational #1 Champion (Discus)
Top College of New Jersey Invitational Finisher (2nd, javelin)
Verizon/CoSIDA District II Track and Field/Cross Country All-Academic 1st team

Kate Klim
Delaware Invitational #1 Champion (3,000m steeplechase)
Delaware Invitational #2 Champion (3,000m steeplechase)

Lissy Dean
Colonial Athletic Association Champion (triple jump)
Wilmington Trust Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 21)
Millersville Metrics Champion (triple jump)
NCAA Regional Qualifier (Triple Jump -did not compete due to injury)

Rachel Schultz
Delaware Invitational #2 Champion (800m)
Jim Thorpe/Penn State Meet Champion (4x100m relay)
ECAC Qualifier (17th place, 4 x 400m relay)

Ashley Olsen
Delaware Invitational #2 Champion (3,000m)

Allison Behrle
Delaware Invitational #2 Champion (5,000m)

Lauren Palmer
Delaware Invitational #2 Champion (Hammer)

Laura Dietrich
Verizon/CoSIDA District II Track and Field/Cross Country All-Academic 1st team
Wilmington Trust Best of the Blue Hens Scholar-Athlete Award

Lisa Salvatore
Top Towson University Open Finisher (4th, 3,000m)

Tess Beinke
Miles Powell Jr. Engineering/Athletics Scholarship