2013-14

Chelsi Campbell
ECAC Qualifier (12th, 4 x 400m Relay)
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 400m Relay)
Top George Mason Finisher (2nd, 500m)
Princeton Invitational #2 Champion (4 x 400m Relay)

Alexandra Carroll
ECAC Qualifier (10th, distance medley relay; dnc, 4 x 400m relay)
Top Albany Great Dane Classic Finisher (4th, 500m)
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 800m Relay)

Kelley Donovan
ECAC Qualifier (12th, 4 x 400m Relay)
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 400m Relay)
Princeton Invitational #2 Champion (4 x 400m Relay)
UD Team Sportsmanship Award

Betsy Erlanger
ECAC Qualifier (10th, distance medley relay; 18th, 1,000m)
Princeton Tiger Open Champion (1,000m)
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 800m Relay)

Kelsey Evancho
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion (high jump, long jump)

Toresha Foster
ECAC Qualifier (12th, 4 x 400m Relay; 32nd, 400m)
Lehigh/Covert Classic Champion (200m; 4 x 400m Relay)
Princeton Invitational #2 Champion (4 x 400m Relay)

Alex Gervais
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 800m Relay)

Alexis Gligor
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 800m Relay)
National College Athlete Honor Society

Emily Gispert
ECAC Qualifier (10th, distance medley relay)
Top Albany Great Dane Classic Finisher (4th, DMR)
CoSIDA Academic All-American nominee
National College Athlete Honor Society

Lindsay Guptill
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 800m Relay)

Monica Hagenauer
ECAC Qualifier (20th, weight throw)
National College Athlete Honor Society

Tyler Jackson
ECAC Qualifier (10th, distance medley relay; dnc, 4 x 400m relay)
Top Albany Great Dane Classic Finisher (4th, DMR)

Latoya James
ECAC Champion (60m hurdles/All-East)
Navy Invitational Champion (60m hurdles)
Princeton Tiger Open Champion (60m hurdles)
Lehigh/Covert Classic Champion (60m hurdles)
Princeton Invitational #2 Champion (60m hurdles)
National 5 & 10 Athlete of the Week (Mar. 8)

Alyssa Kennedy
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion (mile)
National College Athlete Honor Society

Michelle Lambert
ECAC Qualifier (13th, 5,000m; dnc, mile; dnc, 3,000m; dnc, distance medley relay)

Courtney Markow
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 200m Relay)

Melissa Mazzo
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 800m Relay)
National College Athlete Honor Society

Paige Morris
ECAC Qualifier (dnc, triple jump)

Alexandra Muro
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion (4 x 200m Relay)

Spencer Nendza
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion (4 x 200m Relay)

Breanna Nicholson
ECAC Qualifier (12th, 4 x 400m Relay)
Lehigh/Covert Classic Champion (4 x 400m Relay)
Princeton Invitational #2 Champion (500m; 4 x 400m Relay)

Jess Olsen
Top Albany Great Dane Classic Finisher (4th, DMR)
National College Athlete Honor Society

Alana Pantale
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion (shot put)
Lehigh/Covert Classic Champion (shot put)
Princeton Invitational #2 Champion (shot put)
CoSIDA Academic All-American nominee
National College Athlete Honor Society

Lindsay Prettyman
3rd team CoSIDA Academic All-American
1st team CoSIDA District 2 All-Academic
Colonial Athletic Association Female Scholar-Athlete of the Year
All-East (2nd, mile run, ECAC)
ECAC Qualifier (2nd, mile; dnc, 3,000m; dnc, distance medley relay)
Navy Invitational Champion (3,000m)
Top Albany Great Dane Classic Finisher (4th, DMR; 4th, mile)
Princeton Tiger Open Champion (3,000m)
Lehigh/Covert Classic Champion (mile; 4 x 800m Relay)
Armory Collegiate Invitational Champion (mile)
Top Lafayette/Rider Winter Game Finisher (2nd, 3,000m)
NCAA Woman of the Year nominee
UD Athletics Mary Ann Hitchens Award
UD Alumni Association Outstanding Female Athlete of the Year
UD Alumni Association Team MVP Award
National College Athlete Honor Society
National 5 & 10 Athlete of the Week (Jan. 20)

Nicole Rittman
National College Athlete Honor Society

Emma Sidoriak
National College Athlete Honor Society

Michele Simmons
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 200m Relay)

Courtney Sniscak
National College Athlete Honor Society

Katrina Steenkamer
ECAC Qualifier (dnc, distance medley relay)

Meredith Steenkamer
National College Athlete Honor Society

Melissa Talley
Frank Colden/Ursinus Invitational Champion  (4 x 800m Relay)

McKensie Walker
National College Athlete Honor Society