stop
stop
Article Image
Amira Idris captured the long jump title with a leap of
Courtesy: Mark Campbell

University of Delaware Womenís Track & Field Third After Day 1 of Colonial Athletic Association Meet; Amira Idris Wins Long Jump

Courtesy: Delaware Athletics
Release: 05/02/2014
Files available Send this article to a friend Print RSS
HARRISONBURG, Va.  -- Junior Amira Idris captured the long jump title and seniors Lindsay Prettyman and  Latoya James each posted the best times in their track events in the preliminaries to lead the University of Delaware women’s track & field squad after the first day of the Colonial Athletic Association Track & Field Championships Friday at James Madison University’s University Park.

Halfway through the meet, Delaware sits in third place in the team standings with 49 points. Defending champion William & Mary sits in first place with 62  points followed by Northeastern (51), Delaware, UNCW (30.5), Towson (30.5), James Madison (16), and College of Charleston (4).

The second and final day of the meet will begin at 11 a.m. on Sunday with championship races being contested in almost every track event. Delaware, last year’s runner-up, is looking to win its first-ever CAA team title and its first women’s outdoor track team crown since the 1991 season.

Idris, last year’s CAA Most Outstanding Field Performer, took a strong step to win it again as she was the Hens’ lone champion on the day. Idris placed second in the event last year when she also captured the triple jump title. She will compete in the triple jump competition on Saturday.

Prettyman posted the top time in the 1,500 meters in the preliminaries with a time of 4:36.57 while James, the defending champion in the 100 meter hurdles, also had the top preliminary time in that event with a 14.19 clocking.

In all, Delaware had 10 runners advance to Saturday’s finals thanks to their times on Friday. Betsy Erlanger was second in the 1,500 meters (4:40.56), Chelsi Campbell was second in the 400 meters (56.60) and seventh in the 200 meters (25.09), Prettyman was fourth in the 800 meters (2:12.75), Emily Gispert was ninth in the 1,500 meters, Megan Crowley was ninth in the 100 meter hurdles (15.32), Tyler Jackson was ninth in the 100 meters (12.29),  Shanel Dickens was ninth in the 800 meters (2:13.66), and Idris was 11th in the 100 meters (12.39).

Four other field events were contested on Friday in addition to the long jump.  Among the top UD finishers, Alana Pantale was third in the javelin (132-10), Monica Hagenauer was third in the hammer (162-2), Haley Gorenflo was third in the pole vault (11-7.75), Courtney Sniscak was fifth in the hammer (153-8), James was sixth in the long jump (17-11.75), Courtney Markow was seventh in the pole vault (10-8), Alexis Gligor was 11th in the pole vault (10-8), and Aretah Ettarh was 13th in the hammer (131-0)

In the only track events to hold their finals on Friday, the top UD finishers included Katie Deinert finishing second in the 10,000 meters (36.28.61), Katrina Steenkamer was fifth in the 5,000 meters (17:06.47), Alyssa Kennedy was ninth in the 5,000 meters (17:27.15), Nicole Rittman was 12th in the 10,000 meters (39:51.24), and Michele Lambert was 13th in the 5,000 meters (18:08.44)

AGATE: 

Team Leaders After Day 1: 1. William & Mary - 62; 2. Northeastern - 51; 3. Delaware - 49; 4. UNCW - 30.5; 5. Towson - 21.5 6. James Madison - 16; 7. College of Charleston - 4.

Delaware Finishers (All running races preliminaries unless noted)
1st Place - Lindsay  Prettyman, 1,500m (4:36.57 - advance to finals); Latoya James, 100m hurdles (14.19 - advance o finals/ECAC Qualifier); Amira Idris, long jump (19-9.5/ECAC Qualifier)
2nd Place - Betsy Erlanger, 1,500m  (4:40.56 - advance to finals); Chelsi Campbell, 400m (56.60 - advance to finals); Katie Deinert, 10,000m (36:28.61/ECAC Qualifier)
3rd Place - Alana Pantale, javelin (132-10); Monica Hagenauer, hammer (162-2); Haley Gorenflo, pole vault (11-7.75)
4th Place - Lindsay Prettyman, 800m (2:12.75 - advance to finals)
5th Place - Courtney Sniscak, hammer (153-8); Katrina Steenkamer, 5,000m (17:06.47; ECAC Qualifier);
6th Place - Latoya James, long jump (17-11.75)
7th Place - Chelsi Campbell, 200m (25.09 - advance to finals); Courtney Markow, pole vault (10-8)
9th Place - Emily Gispert, 1,500m (4:38.59 - advance to finals); Megan Crowley, 100m hurdles (15.32 - advance to finals); Tyler Jackson, 100m (12.29 - advance to finals); Shanel Dickens, 800m (2:13.66 - advance to finals); Alyssa Kennedy, 5,000m (17:27.15)
10th Place - Leslie Ope, 100m hurdles (15.59); Kelley Donovan, 400m (58.44)
11th Place - Amira Idris, 100m (12.39 - advance to finals); Alexis Gligor, pole vault (10-8)
12th Place - Tyler Jackson, 200m (25.41);  Nicole Rittman, 10,000m (39:51.24)
13th Place - Toresha Foster, 400m (1:02.08); Paige Thompson-Charles, 100m (12.41); 200m (25.42); Alexandra Carroll, 800m  (2:15.88); Aretah Ettarh, hammer (131-0); Michele Lambert, 5,000m (18:08.44)
14th Place - Leslie Ope, 400m hurdles (1:12.90); Paige Morris, long jump (16-11.5)
15th Place - Latoya James, 100m (12.50)
17th Place - Kelsey Evancho, long jump (16-8.5)
18th Place - Spencer Nendza, long jump (16-6.5)
29th Place - Toresha Foster, 200m (28.06)   
                                                                   
Heptathlon: Michelle White, 100m hurdles (8th, 15.91);  200m (12th, 27.88); High Jump (9th, 5-3); Shot Put (8th, 32-10.5); Hannah Pepper, 100m hurdles (9th, 16.07); 200m (8th, 26.87); High Jump (9th, 4-10.25); Shot Put (15th, 30-0).

Hens All-Access
Member Login
advertisement
Experience Delaware Basketball 300x100
Store
IMGUniversity of DelawareCAANCAASt Francis Healthcare1290 The Ticket94.7 WDSDGrotto Pizza