Day 1 Meet Results

NEWARK, Del.  -- The host University of Delaware women's track & field squad advanced 11 runners to finals and the Blue Hens posted six top 10 finishes in the field events to highlight the first day of Colonial Athletic Association Track & Field Championships at Stuart & Suzanne Grant Stadium Friday.

The Blue Hens picked up 17.5 points and are currently in fourth place among eight teams in the women's standings. Towson took the first day lead with 68 points followed by defending champion Elon, William & Mary, Delaware, James Madison, Northeastern, UNCW, and the College of Charleston.

On the men's side, William & Mary took the first day lead with 70 points followed by defending champion Northeastern and UNCW in the three-team field.

The second and final day of the championships will resume at 10 a.m. Saturday morning and will run throughout the day. Delaware is serving as host of the championship for the first time since joining the league.  

"This was a great day for the Blue Hens," said Delaware head coach Wendy McFarlane-Smith. "We are excited to see what tomorrow brings. "

Delaware dominated the field in the 800 meter competition on Friday as Liz McGroarty posted the day's best time of 2:13.47, teammate Jeanette Bendolph (at right) had the second best time (2:13.76), Michaela Meyer was fourth (2:14.06), and Angie Spadaccini was seventh (2:14.11). All three advanced to Saturday's final at 12:50 p.m.

Also advancing to Saturday's finals with top eight finishes on Friday were London Freeland in the 400 meter hurdles (2nd in 1:01.44); Leslie Ope in the 100 meter hurdles (3rd in 14.14) and 400 meter hurdles (7th in 1:02.95); McGroarty in the 1,500 meters (4th, 4:41.94); Carly Pettipaw  in the 400m hurdles (4th in 1:02.28); Nadia Khoury in the 400 meters (8th in 56.56); and Betsy Erlanger in the 1,500 meters (8th at 4:43.44).

Freeland's time in the 400 meter hurdles and Ope's in the 100 meter hurdles both marked the second best times in school history.

Leading the UD field performers on Friday was Ashley Bailey (above left), who placed second in the pole vault with a leap of 11-feet, 5.75-inches. Also for the Hens, Alexis Lipnicky was fourth in the javelin (127-7), Kristina Valko was sixth in the javelin (123-11), Rachel Moroknek was seventh in the pole vault (10-6), Melissa Zegeer was ninth in the hammer (159-10), and Irene Cedano was 10th in the hammer (159-5).

AGATE: 

Women's Team Standings After Day 1: 1. Towson - 68; 2. Elon - 38; 3. William & Mary - 28.5; 4. Delaware - 17.5; 5. James Madison - 14; 6. Northeastern- 13; 7. UNCW - 12; 8. College of Charleston - 4.

Men's Team Standings After Day 1: 1. William & Mary - 70; 2. Northeastern - 48; 3. UNCW - 36

Delaware Finishers:
1st Place - Liz McGroarty, 800m (2:13.47/advances to finals)
2nd Place - Jeanette Bendolph, 800m (2:13.76/advances to finals); London Freeland, 400m hurdles (1:01.44/advances to finals/ECAC Qualifier); Ashley Bailey, pole vault (11-5.75/ECAC Qualifier)
3rd Place - Leslie Ope, 100m hurdles (14.14/advances to finals/ECAC Qualifier)
4th Place - Michaela Meyer, 800m (2:14.06/advances to finals); Liz McGroarty, 1,500m (4:41.94/advances to finals); Carly Pettipaw, 400m hurdles (1:02.28/advances to finals); Alexis Lipnicky, javelin (127-7)
6th Place - Kristina Valko, javelin (123-11)
7th Place - Angie Spadaccini, 800m (2:14.11/advances to finals); Leslie Ope, 400m hurdles (1:02.95/advances to finals); Rachel Moroknek, pole vault (10-6)
8th Place - Nadia Khoury, 400m (56.56/advances to finals); Betsy Erlanger, 1,500m (4:43.44/advances to finals)
9th Place - Melissa Zegeer, hammer (159-10)
10th Place - Irene Cedano, hammer (159-5)
11th Place - Carolyn Darr, 400m (57.46); Olivia Goncerz, 100m hurdles (14.83); Anisa Fortt, long jump (17-9); Jade Francis, hammer (154-11); Alexa Vecchione, javelin (107-5)
12th Place - Carolyn Darr, 200m (25.56); Jennifer Hineman, pole vault (10-0); Ashley Bailey, long jump (17-7.5)
14th Place - Ilana Schnaufer, 1,500m (4:46.94); Leanza Lopez, 10,000m (40:29.23)
15th Place - Tyler Jackson, 100m (12.43); Maame Kyeadea-Amponsah, 400m (58.59); Madeline Berman, 1,500m (4:49.37)
16th Place - Andriene Rose, long jump (17-6)
18th Place - Olivia Goncerz, long jump (17-5.25)
19th Place - Tyler Jackson, 200m (26.04); Sofia Janotti, long jump (17-4)
20th Place - Haley Berkeley, 100m (12.60); Maame Kyeadea-Amponsah, 200m (26.34)
21st Place - Haley Berkeley, 200m (26.41)
22nd Place - Tyler Jackson, long jump (16-3.75)
Heptathlon - Sofia Janotti (4th, 200m, 27.09; 8th, 100m hurdles, 17.43; 6th, high jump, 4-8.75; 8th, shot put, 27-10.25)

MEDIA INFORMATION: Contact Scott Selheimer | selheime@udel.edu | Office: 302-831-8007 |  Cell: 302-562-5129