2014

Head Coach Wendy McFarlane
Colonial Athletic Association Coach of the Year

Chelsi Campbell
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 100m Relay; 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, 4 x 400m Relay; 5th, 4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (400m; 4 x 100m Relay)
Penn Relays Competitor (4 x 400m Relay)

Alexandra Carroll
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 800m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, 4 x 400m Relay)

Megan Crowley
Delaware Classic Champion (400m hurdles)

Carolyn Darr
Navy Invitational Champion (4 x 100m Relay)

Katie Deinert
ECAC Qualifier (15th, 10,000m)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, 10,000m)

Shanel Dickens
ECAC Qualifier (17th, 4 x 800m Relay)
Penn Relays Champion (DMR)

Kelley Donovan
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, 4 x 400m Relay)
Penn Relays Competitor (4 x 400m Relay)

Betsy Erlanger
ECAC Qualifier (17th, 4 x 800m Relay)
Penn Relays Champion (DMR)

Kelsey Evancho
ECAC Qualifier (18th, high jump)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, high jump)
Delaware Classic Champion (high jump)

Toresha Foster
ECAC Qualifier (dnc, 400m; dnc, 4 x 100m Relay)
Navy Invitational Champion (200m)

Emily Gispert
ECAC Qualifier (17th, 4 x 800m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (4th, 1,500m)
Delaware Open Champion (800m)
Penn Relays Champion (DMR)
CoSIDA Academic All-American nominee)
National College Athlete Honor Society

Alexis Gligor
National College Athlete Honor Society

Haley Gorenflo
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (3rd, pole vault)
Colonial Relays Champion (pole vault)

Monica Hagenauer
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (3rd, hammer)
Delaware Open Champion (hammer)
Delaware Classic Champion (hammer)
National College Athlete Honor Society

Amira Idris
NCAA East Regional Qualifier (47th, long jump)
ECAC Qualifier (11th, long jump; dnc, 4x100m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (long jump)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (1st, long jump; 3rd, triple jump)
Navy Invitational Champion (4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (long jump; 4 x 100m Relay)
James Madison Invitational Champion (long jump; triple jump)
Penn Relays Competitor (54th, 4 x 100m Relay)
Coppin State Open Champion (long jump)

Tyler Jackson
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 100m Relay; 4 x dnc, 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (5th, 4 x 100m Relay)
Navy Invitational Champion (4 x 100m Relay; 100m)
Delaware Open Champion (200m; 4 x 100m Relay)
Penn Relays Competitor (54th, 4 x 100m Relay)
Coppin State Open Champion (200m)

Latoya James
All-East (3rd in 100m hurdles at ECAC)
ECAC Qualifier (3rd, 100m hurdles, All-East; dnc, 4 x 100m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (100m hurdles)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (1st, 100m hurdles; 5th, 4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (100m hurdles)
James Madison Invitational Champion (100m hurdles)
Penn Relays Competitor (54th, 4 x 100m Relay)
Delaware Classic Champion (100m hurdles)
Coppin State Open Champion (100m hurdles)
National 5 & 10 Athlete of the Week (May 18)

Alyssa Kennedy
James Madison Invitational Champion (5,000m)
Top Swarthmore Last Chance Meet Finisher (3rd, 5,000m)
National College Athlete Honor Society

Michele Lambert
ECAC Qualifier (43rd, 5,000m)
Delaware Classic Champion (3,000m)

Courtney Markow
Delaware Classic Champion (pole vault)

Melissa Mazzo
ECAC Qualifier (17th, 4 x 800m Relay)
Top Swarthmore Last Chance Meet Finisher (3rd, 3,000m steeplechase)
National College Athlete Honor Society

Paige Morris
NCAA East Regional Qualifier (41st, triple jump)
All-East (5th in triple jump at ECAC)
ECAC Qualifier (5th, triple jump, All-East)
Colonial Athletic Association Champion (triple jump)
Navy Invitational Champion (triple jump)
Top Towson Invitational Finisher (2nd, long jump)
Delaware Open Champion (triple jump)
Delaware Classic Champion (long jump)

Alexandra Muro
Delaware Classic Champion (100m)

Spencer Nendza
UD Team Sportsmanship Award

Breanna Nicholson
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (2nd, 4 x 400m Relay)
Navy Invitational Champion (400m hurdles)
Delaware Open Champion (400m hurdles)
Penn Relays Competitor (4 x 400m Relay)
Coppin State Open Champion (400m hurdles)

Jessica Olsen
Delaware Classic Champion (800m)
National College Athlete Honor Society

Alana Pantale
ECAC Qualifier (14th, discus; 19th, shot put; 26th, hammer)
Colonial Athletic Association Champion (discus)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (1st, discus; 3rd, shot put; 3rd, javelin)
Delaware Open Champion (shot put; discus)
Colonial Athletic Association Field Athlete of the Week (Apr. 14)
James Madison Invitational Champion (hammer)
Delaware Classic Champion (shot put; discus)
CoSIDA Academic All-American nominee
National College Athlete Honor Society

Hannah Pepper
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (4th, heptathlon)

Morgan Petruny
Delaware Open Champion (5,000m)

Lindsay Prettyman
3rd team CoSIDA Academic All-American
1st team CoSIDA District 2 All-Academic
Colonial Athletic Association Female Scholar-Athlete of the Year
Colonial Athletic Association Scholar-Athlete of the Year (W. Outdoor Track)
NCAA East Regional Qualifier (38th, 1,500m)
ECAC Qualifier (9th, 800m; dnc, 4 x 800m Relay; dnc, 1,500m; dnc, 5,000m)
Colonial Athletic Association Championship Most Outstanding Track Athlete
Colonial Athletic Association Champion (800m; 1,500m)
Navy Invitational Champion (800m)
Top Raleigh Relays Finisher (3rd, 1,500m)
Colonial Athletic Association Track Athlete of the Week (Apr. 1)
Delaware Open Champion (3,000m)
James Madison Invitational Champion (800m)
Penn Relays Champion (DMR)
NCAA Woman of the Year nominee
UD Athletics Mary Ann Hitchens Award
UD Alumni Association Outstanding Female Athlete of the Year
UD Alumni Association Team MVP Award
National College Athlete Honor Society
National 5 & 10 Athlete of the Week (May 4)

Nicole Rittman
National College Athlete Honor Society

Emma Sidoriak
National College Athlete Honor Society

Michelle Simmons
Penn Relays Competitor (4 x 400m Relay)

Courtney Sniscak
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (5th, hammer)
National College Athlete Honor Society

Katrina Steenkamer
ECAC Qualifier (35th, 5,000m; dnc, 3,000m)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (5th, 5,000m)
Navy Invitational Champion (1,500m)
Delaware Open Champion (1,500m)
James Madison Invitational Champion (3,000m)

Meredith Steenkamer
National College Athlete Honor Society

Paige Thompson-Charles
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 100m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (5th, 4 x 100m Relay)
Navy Invitational Champion (4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (4 x 100m Relay)
Penn Relays Competitor (54th, 4 x 100m Relay)
Delaware Classic Champion (200m)

McKensie Walker
National College Athlete Honor Society