stop
stop
Article Image
Haley Gorenflo won the pole vault competition for the Blue Hens
Courtesy: Mark Campbell

Gorenflo Wins Pole Vault, Prettyman Sets School 5,000m Record for Delaware at Day 2 of Colonial Relays

Courtesy: Delaware Athletics
Release: 04/05/2014
Send this article to a friend Print RSS
Related Links
WILLIAMSBURG, Va. -- Haley Gorenflo won the pole vault title, Lindsay Prettyman continued her run of record-setting performances, and University of Delaware women’s track & field athletes recorded 12 top 10 finishes during the second day of the Colonial Relays at William & Mary’s Zable Stadium Friday.

Gorenflo, a junior from Plymouth Meeting, Pa. (Plymouth-Whitemarsh HS), captured her second career meet title as she won the University Division pole vault competition with a career-best leap of 11-feet, 7 3/4-inches to earn the Hens’ lone individual title.

Prettyman, a native of Newark, Del. (St. Mark’s HS) who set the school record in the 1,500 meters last week at the Raleigh Relays, broke another record Friday as she placed ninth in the Seeded Division of the 5,000 meters with a time of 16:48.18. Her time broke the UD mark of 16:53.0 set by Sandy Gibney way back in 1980. Her time also qualified Prettyman for the ECAC Championships in May at Princeton.

In addition for the Hens, Latoya James placed second in the 100 meter hurdles with a time of 14.20 in the preliminaries to advance to the finals on Saturday and Katrina Steenkamer was second in the 3,000 meters with a time of 9:51.11, marking the second best time in school history. Steekamer’s time also met the ECAC qualifying standard.

Also for the Hens, Betsy Erlanger was fourth in the 800 meters (2:16.30), Alana Pantale was fourth in the Championship Division of the discus throw (135-7), Katie Deinert was fourth in the 10,000 meters (ECAC qualifying time of 37:30.58), Amira Idris was fifth in the Championship long jump (18-3), Shannon Kelly was sixth in the 5,000 meters (18:11.12), Alexis Gligor was seventh in the pole vault (10-2), Mellissa Mazzo was seventh in the 3,000 meter steeplechase (11:20.63), Tyler Jackson was eighth in the 200 meters (25.07), and Courtney Sniscak was eighth in the Championship discus (127-1).

One of the top outdoor track & field meets on the East Coast, the third and final day of the event will get underway Saturday morning.

AGATE:

Delaware Finishers (C=Championship Division)
1st Place - Haley Gorenflo, pole vault (11-7.75); 2nd Place - Latoya James, 100m hurdles prelims (14.20); Katrina Steenkamer, 3,000m (9:51.11/ECAC Qualifier); 4th Place - Betsy Erlanger, 800m (2:16.30); Alana Pantale, discus (135-7/C); Katie Deinert, 10,000m (37:30.58/ECAC Qualifier); 5th Place - Amira Idris, long jump (18-3/C); 6th Place - Shannon Kelly, 5,000m (18:11.12); 7th Place - Alexis Gligor, pole vault (10-2); Mellissa Mazzo, 3,000m steeplechase (11:20.63); 8th Place - Tyler Jackson, 200m (25.07); Courtney Sniscak, discus (127-1/C); 9th Place - Lindsay Prettyman, 5,000m (16:48.18/seeded race/school record/ECAC Qualifier); 15th Place- Meredith Steenkamer, 1,500m (4:59.42); Michell White, long jump (16-10.75); 16th Place - Emily Gispert, 1,500m (4:35.74); 18th Place - Alexandra Carroll, 800m (2:18.63); Chelsi Campbell, 200m (25.48); 19th Place - Kelley Donovan, 400m (58.50); 20th Place - Melissa Talley, 3,000m steeplechase (12:14.85); Nicole Rittman, 10,000m (39:45.22); 22nd Place - Shanel Dickens, 800m (2:19.68); Gabrielle Alaimo, 3,000m steeplechase (12:14.85); Hannah Pepper, long jump (16-5.75); 24th Place - Emma Sidoriak, 10,000m (40:46.28); Spencer Nendza, long jump (16-4.5); 25th Place - Leslie Ope, 100m hurdles (15.33); 27th Place - Megan Crowley, 100m hurdles (15.38); 28th Place - Alyssa Kennedy, 5,000m (17:50.0/seeded race); 33rd Place - Rebecca Gessler, 3,000m (10:42.17); 34th Place - Alexandra Muro, 100m (12.96); 38th Place - Amira Idris, 100m (12.98); 39th Place - Lindsay Guptill, 800m (2:22.42); Megan Crowley, 400m hurdles (1:06.95); 43rd Place - Breanna Nicholson, 400m hurdles (1:07.99); 46th Place - Michele Lambert, 5,000m (18:48.76/seeded race); Megan O’Dell, 400m (1:01.61); Alexandra Gervais, 800m (2:23.89); Leslie Ope, 400m hurdles (1:08.30); 50th Place - Jessica Olsen, 1,500m (5:00.72); 57th Place - Carolyn Darr, 100m (13.22); 58th Place - Adeola Togun, 400m (1:02.77); Michelle Simmons, 200m (26.59); 59th Place - Alexandra Muro, 200m (26.60)
Hens All-Access
Member Login
advertisement
Experience Delaware Saturdays 300x100
Store
IMGUniversity of DelawareCAANCAASt Francis Healthcare1290 The Ticket94.7 WDSDGrotto Pizza