2012

Rachael Conway
2nd team CRCA All-Mid Atlantic Region
1st team All-Colonial Athletic Association
UD Alumni Association Team Most Valuable Player Award
Colonial Athletic Association Commissioner’s
Academic Honor Roll 

Lauren Kanaskie
UD Mary Ann Hichens Athletic Award
Colonial Athletic Association SAAC Leadership
Summit Participant
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Jamie Noce 
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Varsity Fours)
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights) 
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Denise Cirelli
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Varsity Fours)
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights)

Jennifer Majcher 
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Yardley Markee
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Varsity Fours)
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights) 

Sarah Drobnock 
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll

Mackenzie Chrisco
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Catherine Manner
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights) 
Kate Flood  Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights) 

Lily Guttentag
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Novice Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights) 

Corey Holloway
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
Top Occoquan Sprints Finisher (2nd, Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (Apr. 2)
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Novice Eights) 

Christy Bugher 
Top Knecht Cup Finisher (4th, Novice Eights)

UD Team Most Inspirational Award (Varsity) 
Meredith Murphy  Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Varsity Fours) 

Ally Crossman 
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Varsity Fours)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Dianna Levin
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
 CRCA National Scholar-Athlete
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Laura Wertman 
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
UD Team Sportsmanship Award
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll
UD Team Sportsmanship Award 

Sarah Slotoroff  
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)

Bethany Callaway 
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights) 

Call Cissel 
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
UD Team Coaches Award (Novice) 

Jenny Kohle
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights) 

Kristen Endre
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
Capital One/CoSIDA Academic All-American nominee
CRCA National Scholar-Athlete
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Jamie Hedrick
Top Colonial Athletic Association Finisher (5th, Second Varsity Eights)
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Julia Cagney
CRCA National Scholar-Athlete
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Shannon Bell
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Rachel Boudart
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Tori Drach 
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Molly Gardner
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Virginia Hall
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Lauren Kolsky
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll
UD Team Coaches Award (Varsity)  

Emma Kulek 
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll 

Hillary Levitz 
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll
UD Team Most Inspirational Award 

Angela Quinn
Colonial Athletic Association Commissioner’s Academic Honor Roll