2011 Honors


Darra Finnerty  
UD Alumni Association Team Most Valuable Player
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Hillary Levitz   
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Tori Drach 
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Julia Cagney  
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Ally Crossman 
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights) 

Bethany Callaway  
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights) 

Holly Dodge  
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
 
 Virginia Hall  
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Kristen Endres 
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
CRCA National Scholar-Athlete Team
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Alex Smart  
Top Murphy Cup Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Knecht Cup Finisher (2nd, Second Varsity Eights)
Top Colonial Athletic Association Finisher (3rd, Second Varsity Eights)
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
 
Courtney Williams 
1st team All-Colonial Athletic Association
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Ashley Maguire  
Capital One/CoSIDA Academic All-American Nominee
CRCA National Scholar-Athlete Team
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Maria Gallo 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
 
Sarah Slotoroff 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Jenny Kohler
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)

Rachel Boudart 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
 
Meredith Murphy 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
 
Bethany Porter  
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2) 
 
Alexis Blandine 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Angela Quinn 
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2) 

Ivy Drexel
ECAC Regional Champion (Novice Eights)
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 2)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Marra Green 
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
 
Leanna Colubriale 
Top Dad Vail Regatta Finisher (4th, Second Varsity Eights)
 
Meredith Rubin 
CRCA National Scholar-Athlete Team
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Stephanie Lynch 
CRCA National Scholar-Athlete Team
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
UD Team Sportsmanship Award
 
Sarah Baillie 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Rachael Conway 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Amanda Mullnack 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Valerie Glace 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Lauren Kolski 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

 Jamie Hedrick 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Alyssa Hoffman 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll 

Dianna Levin 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Anna Sung 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll
 
Laura Wertman 
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll