2013 Women's Outdoor Track & Field Honors 

Latoya James
NCAA East Regional Qualifier (43rd Place, 100m hurdles)
ECAC Qualifier (5th, 100m hurdles - All-East; dnc, 4 x 100m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (100m hurdles)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (1st, 100m hurdles; 2nd, 4 x 100m Relay)
West Chester Invitational Champion (4 x 100m Relay; 100m hurdles)
Towson Invitational Champion (100m hurdles; 4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (100m hurdles)
Top Kansas Relays Finisher (2nd, 100m hurdles)

Amira Idris
NCAA East Regional Qualifier (38th Place, triple jump)
ECAC Qualifier (5th, long jump - All-East; 9th, triple jump)
Colonial Athletic Association Meet Outstanding Field Performer
Colonial Athletic Association Champion (triple jump)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (1st, triple jump; 2nd, long jump)
West Chester Invitational Champion (4 x 100m Relay)
UD Team Memorial Award

Vicky Caruso
NCAA East Regional Qualifier (dnc, 200m)
ECAC Qualifier (6th, 200m - All-East; dnc, 400m; 15th, 4 x 100m Relay; 16th, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Meet Outstanding Track Performer
Colonial Athletic Association Champion (200m; 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Finisher (1st, 200m; 4 x 400m Relay; 2nd, 4 x 100m Relay; 3rd, 400m)
Top Shamrock/Coastal Carolina Finisher (3rd, 4 x 200m Relay)
West Chester Invitational Champion (400m)
Towson Invitational Champion (200m; 400m)
Colonial Relays Champion (200m; 4 x 200 Relay)
Delaware Open Champion (200m; 400m; 4 x 100m Relay; 4 x 200m Relay)
UD Alumni Association Team Most Valuable Player
National 5 & 10 Best of the Blue Hens Athlete of the Week (May 6)

Paige Morris
ECAC Qualifier (8th, triple jump - All-East)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (3rd, triple jump; 4th, long jump)
Top Shamrock/Coastal Carolina Finisher (3rd, triple jump)
UD Team Coaches Award

Nijah Dupiche
ECAC Qualifier (15th, 4 x 100m Relay; 19th, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (1st, 4 x 400m Relay; 2nd, 4 x 100n Relay)
Top Shamrock/Coastal Carolina Finisher (3rd, 4 x 200m Relay)
Colonial Relays Champion (4 x 200 Relay)
Delaware Open Champion (4 x 100m Relay; 4 x 400m Relay)

Toresha Foster
ECAC Qualifier (dnc, 200m; 19th, 400m; 15th, 4 x 100m Relay; 16th, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (1st, 4 x 400m Relay; 2nd, 4 x 100n Relay; 5th, 200m)
Top Shamrock/Coastal Carolina Finisher (3rd, 4 x 200m Relay)
West Chester Invitational Champion (4 x 100m Relay; 200m)
Towson Invitational Champion (4 x 100m Relay)
Colonial Relays Champion (4 x 200 Relay)
Delaware Open Champion (100m; 4 x 100m Relay)

Chelsi Campbell
ECAC Qualifier (15th, 4 x 100m Relay; 16th, 4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Champion (4 x 400m Relay)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (1st, 4 x 400m Relay; 5th, 400m)
Top Shamrock/Coastal Carolina Finisher (3rd, 4 x 200m Relay)
Colonial Relays Champion (4 x 200 Relay)
Delaware Open Champion (4 x 100m Relay; 4 x 400n Relay)
UD Team Outstanding Freshman Award

Lindsay Prettyman
1st team Capital One/CoSIDA District 2 All-Academic
ECAC Qualifier (22nd, 800m)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (2nd, 800m)
Towson Invitational Champion (800m)
West Chester Invitational Champion (1,500m)
Top Penn Relays Finisher (4th, Distance Medley Relay)
Capital One/CoSIDA Academic All-American Nominee
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Kelsey Evancho
ECAC Qualifier (24th, high jump)
West Chester Open Champion (high jump)

Alana Pantale
ECAC Qualifier (dnc, shot put; dnc, discus)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (3rd, discus; 5th, hammer)
VCU Invitational Champion (hammer, shot put)
West Chester Invitational Champion (discus, hammer)
Towson Invitational Champion (shot put)
Colonial Athletic Association Field Athlete of the Week (March 20)
Delaware Open Champion (hammer)
West Chester Open Champion (shot put, hammer, discus)
Capital One/CoSIDA Academic All-American Nominee
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Emily Gispert
ECAC Qualifier (dnc, 1,500m)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (5th, 1,500m)
VCU Invitational Champion (1,500m)
Towson Invitational Champion (1,500m)
Delaware Open Champion (1,500m)
Top Penn Relays Finisher (4th, Distance Medley Relay)
Capital One/CoSIDA Academic All-American Nominee
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Michele Lambert
ECAC Qualifier (dnc, 3,000m; dnc, 5,000m)
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (5th, 5,000m)

Michele Simmons
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 100m Relay)
Towson Invitational Champion (4 x 100m Relay)

Breanna Nicholson
ECAC Qualifier (dnc, 4 x 100m Relay)
Delaware Open Champion (400m hurdles; 4 x 400m Relay)
Top Penn Relays Finisher (4th, Distance Medley Relay)

Nicole Daly
ECAC Qualifier (dnc, 10,000m)
Capital One/CoSIDA Academic All-American Nominee
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Monica Hagenauer
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (4th, hammer)
UD Team Most Improved Award
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Kayla Koonz
Colonial Athletic Association Top 5 Performer (5th, 3,000m steeplechase)
UD Team W. Fred Harmer Award
UD Team Sportsmanship Award

Alexandra Muro
West Chester Invitational Champion (4 x 100m relay)
Towson Invitational Champion (4 x 100m Relay)

Meredith Steenkamer
Delaware Open Champion (800m)
Top Penn Relays Finisher (4th, Distance Medley Relay)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Alyssa Kennedy
Delaware Open Champion (3,000m)
Morgan State Legacy Meet Champion (5,000m)
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Aretah Ettarh
Delaware Open (shot put)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Katie Deinert
Delaware Open (1,500m Race Walk)
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Courtney Sniscak
Morgan State Legacy Meet Champion (hammer)
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Spencer Nendza
West Chester Open Champion (triple jump)
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Haley Gorenflo
West Chester Open Champion (pole vault)

Nicole Rittman
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Rachel Wasserman
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Emma Sidoriak
National College Athlete Honor Society
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Rachel Amey
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Alexandra Carroll
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Gabrielle Coleman
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Kari Elzey
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Nicole Filion
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Francine Gebbia
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Alex Gervais
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Alexis Gligor
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Shannon Kelly
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Kelly Knauer
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Melissa Mazzo
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Jessica McDonald
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Jessica Olsen
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Hannah Pepper
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

McKensie Walker
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll

Rachel Weinberger
Colonial Athletic Association Academic Honor Roll