BETHLEHEM, Pa. --  The University of Delaware got first place finishes from Kellye Foulke, Katrina Steenkamer (bottom left), Kelsey Evancho (at right), and Paige Morris to highlight the 21st annual John Covert Indoor Track & Field Classic Saturday at Lehigh University’s Rauch Field House.

The Delaware performances were part of 28 top 10 finishes at the meet, which included teams from Delaware, Lehigh, Messiah, Muhlenberg, Moravian, Gettysburg, Loyola, Kutztown, Shippensburg, Alvernia, West Chester, and Lafayette.

Foulke won the 5,000 meters in 17:58.38, Steenkamer captured the 3,000 meters in 10:33.05, Evancho won the high jump in 5-7, and Morris was the winner in the triple jump with a leap of 38-6 1/4. Evancho’s jump was two inches better than her previous best.

athlete photoDelaware also had three runner-up finishes as Kelly Knauer was second in the 400 meters (1:02.12), Michelle Mazzo was second in the 1,000 meters (3:15.66), and Alana Pantale was the runner-up in the shot put (43-11 3/4).

Several Blue Hen athletes had multiple Top 10 finishes as Pantale was also third in the weight throw (52-4), Morris was third in the 200 meters (27.16) and fourth in the long jump (17-8 3/4), Knauer was third in the 4 x 400 meter relay (4:14.66), Rachel Wasserman was third in the 4 x 400 meter relay and sixth in the mile (5:25.98), Monica Hagenauer was fourth in the weight throw (48-6) and seventh in the shot put (37-9), and Evancho was ninth in the triple jump (32-11).

Delaware will return to action next weekend when the Hens compete at the Lafayette/Rider Invitational at the New York City Armory on Friday, Feb. 8.

AGATE:

Top 20 Delaware Finishers:
1st Place - Kellye Foulke, 5,000m (17:58.38); Katrina Steenkamer, 3,000m (10:33.05); Kelsey Evancho, high jump (5-7); Paige Morris, triple jump (38-6 1/4)
2nd Place - Kelly Knauer, 400m (1:02.12); Michelle Mazzo, 1,000m (3:15.66); Alana Pantale, shot put (43-11 3/4)
3rd Place - Alana Pantale, weight throw (52-4); Emma Sidoriak, 5,000m (18:48.82); Paige Morris, 200m (27.16); 4 x 400m Relay (Lindsay Guptill, Kelly Knauer, Alexandra Wilds, Rachel Wasserman), 4:14.66
4th Place - Monica Hagenauer, weight throw (48-6); Samantha Reilly, 1,000m (3;19.64); Courtney Markow, pole vault (11-5 3/4); Paige Morris, long jump (17-8 3/4); Aretah Ettarh, shot put (41-9 3/4)
5th Place - Alyssa Kennedy, Mile (5:23.33); Michelle White, long jump (17-4 3/4); Spencer Nendza, triple jump (34-9 1/2)
6th Place - Rachel Wasserman, Mile (5:25.98); Alexandra Wilds, 400m (1:02.78); Elizabeth Kalvoda, high jump (4-11); Jessica McDonald, triple jump (34-6 1/4)
7th Place - Monica Hagenauer, shot put (37-9 1/4); Courtney Sniscak, weight throw (44-2)
8th Place - Nicole Rittman 3,000m (10:59.98); Haley Gorenflo, pole vault (10-6)
9th Place - Kelsey Evancho, triple jump (32-11)
10th Place - Sydney Shepherd, 400m (1:03.58)
11th Place - Michelle White, 60m hurdles (9.76); Lindsay Guptill, 400m (1:04.09); Sydney Shepherd, 200m (27.81); Kelsey Evancho, long jump (16-2 1/2)
12th Place - Kari Elzey, weight throw (41-9 1/4)
13th Place - Alexis Gligor, pole vault (10-0); Nicole Filion, pole vault (10-0)
14th Place - Rachel Amey, Mile (5:40.88); Bethany Fox, 60m hurdles (9.86); Kelly Knauer, 200m (27.98); Spencer Nendza, long jump (16-1 3/4)
17th  Place - Miranda Reinson, pole vault (10-0)
18th Place - Jessica McDonald, long jump (15-6)