All-Time Honors (through 2013-14 Season)

Associated Press All-American
Nate Cloud (F), Honorable Mention, 1962-63
Dave Sysko (F), Honorable Mention, 1963-64
Ken Luck (F), Honorable Mention, 1980-81; Honorable Mention, 1981-82

Lou Henson Mid-Major All-American Team
Devon Saddler (G), 2013-14

College Insider.com Mid-Major Defensive All-American Team
Jamelle Hagins (C), 2010-11, 2011-12

College Inside.com Mid-Major Freshman All-American Team
Devon Saddler (G), 2010-11
Jarvis Threatt (G), 2011-12

CoSIDA Academic All-America
Brian Downie (C), 2nd Team, 1977-78
Tom Carluccio (F), 7th Team, 1977-78
Rick Meccariello (G), 8th Team, 1977-78
Mike Pegues (F), 3rd Team, 1999-2000

CoSIDA Academic All-District
Brian Downie (C), 1st Team, 1977-78
Tom Carluccio (F), 1st Team, 1977-78
Rick Meccariello (G), 1st Team, 1977-78
Barry Berger (F), 1st Team, 1987-88
Mike Pegues (F), 1st Team, 1999-2000
Mike Slattery (G), 1st Team, 2003-04; 1st Team, 2004-05

NCAA Post-Graduate Scholarship
Brian Downie (C), 1979

Conference Sport Scholar-Athlete of the Year
Dave Penkrot, 1983-84; 1984-85

United Press International Little All-America (D-I Players under 6-0)
Taurence Chisholm (G),    1987-88

All-East (ECAC)
Frank Wickes (F), 1st Team, 1957-58
Nate Cloud (F), 1st Team, 1961-62; 1st Team, 1962-63
Steve Jackson (G), 1st Team, 1968-69
Ken Helfand (G), 1st Team, 1969-70
Spencer Dunkley (C), 2nd Team, 1992-93
Mike Pegues (F), 2nd Team, 1998-99

NABC All-District
Spencer Dunkley (C), 1st Team, 1992-93
Mike Pegues (F), 1st Team, 1998-99; 2nd Team, 1999-2000
Marc Egerson (G), 1st Team, 2008-09
Jamelle Hagins (F), 2nd Team, 2011-12, 2012-13
Devon Saddler (G), 2nd Team, 2011-12; 1st Team, 2012-13; 1st Team, 2013-14
Davon Usher (G), 1st Team, 2013-14

USBWA All-District II
Devon Saddler (G), 2012-13

Eastern Basketball Magazine All-East
Spencer Dunkley, 1992-93 (HM)
Brian Pearl, 1992-93 (HM)
Anthony Wright, 1992-93 (HM)
Greg Smith, 1995-96 (HM)

Basketball Times All-Seaboard Region
Greg Smith, 1995-96 (HM)

All-Conference Selections

First Team
Dallas Green (F), 1954-55 (Middle Atlantic Conference)
Jim Smith (G), 1955-56, 1956-57 (MAC)
Nate Cloud (F), 1962-63 (MAC)
Dave Sysko (F), 1963-64 (MAC)
Charlie Parnell (G), 1966-67 (MAC)
Ken Helfand (G), 1969-70 (MAC)
Loren Pratt (G), 1969-70 (MAC)
Lee Swayze (F), 1970-71; 1971-72 (MAC)
Wolfgang Fengler (C), 1973-74 (MAC)
Bill Sullivan (G), 1974-75 (East Coast Conference)
Oscar Jones (F), 1985-86 (ECC)
Mark Murray (G), 1990-91 (ECC); 1991-92 (North Atlantic Conference)
Alex Coles (F), 1991-92 (NAC)
Spencer Dunkley (C), 1992-93 (NAC)
Greg Smith (F), 1995-96 (NAC); 1996-97 (America East)
Mike Pegues (F), 1997-98; 1998-99; 1999-2000 (America East)
John Gordon (G), 1998-99 (America East)
Harding Nana (F), 2004-05; 2005-06 (Colonial Athletic Association)
Marc Egerson (G), 2008-09 (CAA)
Devon Saddler (G), 2012-13 (CAA); 2013-14 (CAA)
Davon Usher (G), 2013-14 (CAA)

Second Team
Mark Wagaman (F), 1966-67 (MAC)
Bob Nack (G), 1973-74 (MAC)
Bob Cook (F), 1975-76 (ECC)
Brian Downie (C), 1977-78 (ECC)
Ken Luck (F), 1980-81, 1981-82 (ECC)
Tim Carr (C), 1982-83 (ECC)
Oscar Jones (F), 1984-85 (ECC)
Taurence Chisholm (G), 1987-88 (ECC)
Tony Tucker (G), 1987-88 (ECC)
Elsworth Bowers (F), 1988-89 (ECC)
Alex Coles (F), 1989-90, 1990-91 (ECC)
Anthony Wright (F), 1992-93 (NAC)
Brian Pearl (G), 1992-93, 1993-94 (NAC)
Patrick Evans (C), 1995-96 (NAC)
Keith Davis (G), 1996-97 (America East)
Ajmal Basit (F), 2000-01 (America East)
Mike Ames (G), 2003-04 (CAA)
Herb Courtney (F), 2006-07 (CAA)
Jawan Carter (G), 2009-10 (CAA)
Jamelle Hagins (F), 2011-12, 2012-13 (CAA)
Devon Saddler (G), 2011-12 (CAA)

Third Team
Keith Davis (G), 1997-98 (America East)
John Gordon (G), 1999-2000 (America East)
Kestutis Marciulionis (G), 1999-2000 (America East)
Billy Wells (G), 2000-01 (America East)
Mike Slattery (G), 2003-04, 2004-05 (CAA)
Herb Courtney (F), 2007-08 (CAA)
Marc Egerson (G), 2007-08 (CAA)
Jawan Carter (G), 2010-11 (CAA)
Jarvis Threatt (G), 2012-13 (CAA)
Carl Baptiste (C), 2013-14 (CAA)

Honorable Mention
Wolfgang Fengler (C), 1971-72 (MAC)
Ken Helfand (G), 1971-72 (MAC)
Bob Nack (G), 1971-72 (MAC)
Gerry Gallagher (F), 1974-75 (ECC)

Conference Player of the Year
Mike Pegues (F), 1998-99 (America East)

Conference Defensive Player of the Year
Mike Pegues (F), 1998-99 (America East)
Jamelle Hagins (C), 2012-13 (CAA)

Conference Rookie of the Year
Anthony Wright (F), 1989-90 (ECC)
Brian Pearl (G), 1991-92 (NAC)
Devon Saddler (G), 2010-11 (CAA)

Conference All-Rookie Team
Taurence Chisholm (G), 1984-85 (ECC)
Erek Perry (G), 1987-88 (ECC)
Alexander Coles (F), 1988-89 (ECC)
Mark Murray (G), 1988-89 (ECC)
Anthony Wright (F), 1989-90 (ECC)
Brian Pearl (G), 1991-92 (America East)
Greg Smith (F), 1993-94 (America East)
Mike Slattery (G), 2001-02 (CAA)
Zaire Taylor (G), 2005-06 (CAA)
Brian Johnson (G), 2006-07 (CAA)
Alphonso Dawson (G), 2007-08 (CAA)
Devon Saddler (G), 2010-11 (CAA)
Jarvis Threatt (G), 2011-12 (CAA)

Conference All-Defensive Team
Jamelle Hagins (F), 2010-11, 2011-12, 2012-13 (CAA)

Conference All-Academic Team
Mike Slattery, 2002-03, 2003-04 (CAA)
Mike Ames, 2003-04 (CAA)
Kyle Anderson, 2012-13 (CAA); 2013-14 (CAA)

Conference Tournament MVP
Alex Coles, 1991-92 (NAC)
Kevin Blackhurst, 1992-93 (NAC)
John Gordon, 1998-99 (America East)
Darryl Presley, 1997-98 (America East)
Jarvis Threatt, 2013-14 (CAA)

Conference All-Tournament Team
Alex Coles, 1990-91; 1991-92
Brian Pearl, 1991-92; 1992-93
Mark Murray, 1991-92
Spencer Dunkley, 1992-93
Kevin Blackhurst, 1992-93
Greg Smith, 1996-97
Mike Pegues, 1997-98; 1998-99; 1999-2000
Darryl Presley, 1997-98
John Gordon, 1998-99
Tyrone Perry, 1998-99
Billy Wells, 1999-2000; 2000-01
Greg Miller, 2000-01
Jamelle Hagins, 2012-13
Jarvis Threatt, 2013-14
Carl Baptiste, 2013-14
Devon Saddler, 2013-14

Post-Season All-Star Games
Spencer Dunkley - NABC All-Star Game in New Orleans (1992-93); Desert Classic All-Star Game in Phoenix (1992-93)
Jamelle Hagins - Portsmouth Invitational (2012-13)
Devon Saddler - Portsmouth Invitational (2013-14)
Davon Usher - Portsmouth Invitational (2013-14)

Frances Naismith Finalist (NABC Award, Senior under 6-0)
Jon Chamberlain (G), 1983-84
Taurence Chisholm (G), 1987-88

NABC District Coach of the Year
Steve Steinwedel, 1991-92
Monté Ross, 2013-14

NSSA Big House Gaines Division I Coach of the  Year
Monté Ross, 2013-14

Conference Coach of the Year
Ron Rainey (Co-Coach of the Year), 1984-85 (ECC)
Steve Steinwedel, 1991-92 (NAC)
Mike Brey (Co-Coach of the Year), 1997-98 (America East)
Monté Ross, 2013-14 (CAA)

CAA Dean Ehlers Leadership Award
Mike Ames, 2003-04
Calvin Smith, 2004-05

NBA / ABA Draft Picks (Rd./No.)
Nate Cloud (New York), 1964 (4th/na)
Kenn Barnett (Chicago) 1978 (5th/67)
Wolfgang Fengler (Memphis, ABA) 1974 (na)
Peter Mullenberg (Philadelphia), 1981 (10th/172)
Ken Luck (Washington), 1982 (8th/223)
Spencer Dunkley (Indiana), 1993 (2nd/51)

USBL / CBA Draft Picks
Taurence Chisholm, 1988 (CBA/108)
Alex Coles, 1992 (CBA/54)
Mark Murray, 1992 (USBL/33)
Peca Arsic, 1997 (USBL/60)
Greg Smith, 1997 (USBL/11)
John Bennett, 1999 (USBL/57)
Ndongo Ndiaye, 2000 (CBA/89)
Mike Pegues, 2000 (CBA/66)
Ajmal Basit, 2001 (USBL/20)

Colonel C.B. Shaffer/ Alumni Association Team Most Valuable Player
2014 - Devon Saddler
2013 - Devon Saddler
2012 - Jamelle Hagins/Devon Saddler
2011 - Jawan Carter/Devon Saddler
2010 - Jawan Carter
2009 - Marc Egerson
2008 - Herb Courtney
2007 - Herb Courtney
2006 - Harding Nana
2005 - Harding Nana
2004 - Mike Slattery
2003 - Ryan Iversen
2002 - Ryan Iversen
2001 - Ajmal Basit
2000 - Mike Pegues
1999 - Mike Pegues
1998 - Keith Davis
1997 - Greg Smith
1996 - Patrick Evans/Rob Garner
1995 - Brian Pearl
1994 - Brian Pearl
1993 - Anthony Wright
1992 - Mark Murray
1991 - Mark Houghton
1990 - Renard Johnson
1989 - Elsworth Bowers
1988 - Barry Berger
1987 - Brad Heckert
1986 - Oscar Jones
1985 - Oscar Jones
1984 - Tim Tompkins
1983 - Tim Carr
1982 - Ken Luck
1981 - Ken Luck
1980 - Ken Luck
1979 - Mark Mancini
1978 - Brian Downie
1977 - Mark Mancini
1976 - Bob Cook
1975 - Bill Sullivan
1974 - Wolfgang Fengler
1973 - Rich Hickman
1972 - Lee Swayze
1971 - Ken Helfand
1970 - Loren Pratt
1969 - Ed Roth
1968 - Loren Pratt
1967 - Charley Parnell
1966 - John Himes
1965 - John Himes
1964 - Dave Sysko
1963 - Nate Cloud

University of Delaware Outstanding Senior Male Athletes
2014 - Devon Saddler
2006 - Harding Nana
2000 - Mike Pegues
1997 - Greg Smith
1994 - Kevin Blackhurst
1992 - Alex Coles
1988 - Taurence Chisholm
1972 - Ken Helfand
1963 - Nate Cloud
1955 - Don Miller
1949 - Bill Cole
1942 - Conrad Sadowski

University of Delaware Team Sportsmanship Award
2014 - Davon Usher
2013 - Kyle Anderson
2012 - Will Townsville
2011 - D.J. Boney
2010 - Samer Madarani
2009 - D.J. Boney
2008 - D.J. Boney
2007 - Henry Olawoye
2006 - Rulon Washington
2005 - Mike Slattery

University of Delaware Athletics Hall of Fame
Ken Luck - 1997
Ace Taylor - 1997
Bill Murray (Coach) - 1997
Dallas Green - 1998
R.B. “Scotty” Duncan (Coach) - 1998
Irv Wisniewski (Coach) - 2000
Bill Gerow - 2001
Ed Thompson - 2001
Nate Cloud - 2002
Alex Coles - 2004
Billy Cole - 2004
Mike Brey (Coach) - 2007
Mike Pegues - 2007
Greg Smith - 2010
Mark Murray - 2011
Raymond "Skip" Crawford - 2012